Privacy Repairer now FREE. Download newest version 1.5.0.0

Privacy Repairer 1.5.0.0

Download Download Now   Buy Now Buy Now
Size: 978 KB Buy Now License: Freeware

Privacy Repairer is a Security & Privacy::Anti-Spam & Anti-Spy Tools software developed by Securilla. After our trial and test, the software was found to be official, secure and free. Here is the official description for Privacy Repairer: Stop spying and surveillance in Windows 10 using our free privacy restoring software. It comes with almost 60 options engineered to carefully modify your system in a way most beneficial for your privacy. Privacy Repairer is a breeze to use. No need to worry about complex and overblown interfaces, as each option comes with just a simple toggle button! And if you are ever lost, detailed information about every option is readily available. And remember, all changes you make are always safely reversible! Professionals may appreciate advanced options which significantly improve your privacy but may lower your security. For example, disabling 'SmartScreen for desktop' will stop leaking what software you download, but may open you to malware as your downloads won't be checked against an online reputation service. To get you started as quickly as possible, we have carefully picked a selection of options which can be safely enabled all at once. Advanced users are still strongly recommended to go through all the options individually. Privacy Repairer is completely free. You are allowed to use it without any charge at home or in your organization. Enjoy!

Odstraňte špionážní funkce ve Windows 10 pomocí našeho bezplatného nástroje pro obnovu soukromí. Software je dodáván s téměř 60 různými postupy jak bezpečně vylepšit své soukromí a zastavit odesílání Vašich údajů na vzdálené servery Microsoftu. Privacy Repairer je velice snadný na ovládání. Nečekejte žádná složitá rozhraní a vrtání se v registrech, vše je konfigurovatelné v přívětivém uživatelském prostředí. Vše je detailně popsané tak, aby i profesionálové měli přehled o všech změnách v systému. A nebojte, jakékoliv změný, které provedete, můžete kdykoliv bezpečně vrátit do původního stavu. Pokročilí uživatelé mohou ocenit metody, jak výrazně vylepšit své soukromí vypnutím různých bezpečnostních subsystémů. Například vypnutím 'SmartScreen pro desktop' se zastaví odesílání informací Microsoftu o tom, jaký software stahujete, ale zase příjdete o automatickou kontrolu staženého softwaru vůči online reputační službě, která zkoumá, jestli jste nestáhli virus. Pokud jste příležitostný uživatel PC, můžete použít automatický režim a stisknutím jediného tlačítka nakonfigurovat systém tak, aby maximálně chránil Vaše soukromí, aniž byste přišel o nějakou bezpečnostní funkci. Zkušeným uživatelům ale důrazně doporučujeme zvážit i vypnutí některých bezpečnostních funkcí systému, neboť i ty výrazně zasahují do Vašeho soukromí. Privacy Repairer je zcela zdarma. Můžete jej používat doma, ve vaší organizaci, nebo kdekoliv jinde. you can download Privacy Repairer 1.5.0.0 free now.


What's New in Privacy Repairer 1.5.0.0 [see older]

Added 2 new privacy options. Fixed multiple bugs. When using the program from command line, dialog boxes will no longer be shown.

See more of Privacy Repairer
Enlarge
↑ Report?
ad below
Platforms: Win2000,WinXP,Win7 x32,Win7 x64,Windows 8,Windows 10,WinServer,WinOther,WinVista,WinVista x64
Publisher: About Securilla | Securilla titles | Visit Securilla | Country: Czech Republic
Downloads: 0 last month, 17 total
Last updated: 7 months ago ()
Requirements: Windows 10
Watch for updates:
Want to be notified when Privacy Repairer is updated?

5 stars

Email a friend...
User Rating: NOT RATED
Rated by: 0 user(s)
    
Get the best software deals each week!

Deals

bottom

Get Weekly Deals

bottom
In Windows > Free Downloads
 1. 1TextPipe Standard 392783 downloads
 2. 2AnyChart JS Charts and Dashboards 15950 downloads
 3. 3ActivePresenter 12645 downloads
 4. 4MixPad Professional Audio Mixer 6942 downloads
 5. 5Switch Plus 2257 downloads
 6. 6Scanitto Pro 2107 downloads
 7. 7TextPipe Engine 1993 downloads
 8. 8Ares Galaxy Turbo Booster 1693 downloads
 9. 9Audio/Video To Wav Converter 1672 downloads
 10. 10AVS Video Editor 1611 downloads
bottom
In Windows > Top Freeware
 1. 1Wally 540 downloads
 2. 2Gerolf Markup Shredder 299 downloads
 3. 3ActivePresenter 12646 downloads
 4. 4ECTkeyboard 19348 downloads
 5. 5Perfect Keyboard, Free Edition 537 downloads
 6. 6Storyboard Tools 926 downloads
 7. 7Bosworth-Toller Dictionary Application 479 downloads
 8. 8Tenorshare ReiBoot 88 downloads
 9. 9Ammyy Admin 11669 downloads
 10. 10MediaHuman Lyrics Finder for Mac
bottom